Magamról
Amiért az asztrofotózást választottam
Már gyerekként is előszeretettel forgattam világűrrel, űrkutatással és a csillagos éggel kapcsolatos képeskönyveket, amelyek közelebb hozták a csillagászatot számomra. Viszont a csillagászattal komolyabban csak 2001-ben kezdtem el foglalkozni, amikor megkaptam a legmeghatározóbb lökést, az első csillagászati távcsövemet. Sajnos sokan a Hubble felvételein látható látványt várnák el egy távcsőtől és gyorsan el is fordulnak a csillagos égbolt fürkészésétől. Velem nem ez történt. Rabul ejtettek a fejünk felett sziporkázó csillagok és a halványan derengő ködösségek. Innentől fogva bizonyossá vált, hogy sokkal komolyabban szeretnék foglalkozni a csillagászattal.
Jelenleg a fotográfia reneszánszát éljük. A mobiltelefonoknak hála szinte mindenkinek lapul a zsebében legalább egy fényképezőgép, amellyel a különféle élethelyzeteinket megörökíthetjük. Bennem is felébredt a vágy, hogy a távcsőben látható csodákat megörökítsem és másokkal is megosszam. Ezért a vizuális észleléseket kiegészítendő - kezdetleges eszközökkel - égi objektumok megörökítésével kezdtem el foglalkozni.
A vizuális észleléseknek az a varázsa, hogy az éj sötétjében saját szemünkkel pillanthatjuk meg a fejünk felett elterülő csodákat. Ahogy egyre többet és egyre tudatosabban foglalkoztam ezzel a fényképezési irányzattal, úgy a vizuális megfigyelések fokozatosan a háttérbe szorultak. Már egy egyszerű felvétel is sokszorosan több részletet mutatott annál, mint ami a távcsövön keresztül szabad szemmel látható. Mindezek mellett szakmai kihívásként élem meg a használt eszközök tökéletességig való feljavítását, illetve új eszközök tervezését és elkészítését. Hitvallásom szerint az ég alá kitelepüléskor mindent el kell követni a legnagyobb, leggondosabb precizitással elkészített felvételek érdekében, mivel az exponáló gomb lenyomását követően további korrekció végrehajtására nincs lehetőség!
Az analóg filmes asztrofotózásról éppen lemaradtam, nagyjából a digitális tükörreflexes fényképezőgépek debütálásakor kezdtem bele a fényképészet ezen ágába. A DSLR készülékek csillagászati fotózásban való alkalmazása járatlan út volt mindenki számára. Ezért nem meglepő, hogy a kezdeti években rengeteg probléma merült fel. Igyekeztem elsősorban önerőből felkutatni, illetve kitalálni egy adott hiba gyökerét és annak javítási lehetőségét. De barátokkal és a csillagászati közösségekben is megosztottuk eredményeinket, így egymástól eltanulhattunk fogásokat. Rengeteg életlen, optikai hibával terhelt, fakó kép született, de sosem adtam fel. Kis lépésekben, rengeteg próbát és tesztet elvégezve haladtam előre. Egyetlen cél hajtott: a legutolsó felvételemnél mindig egy pici lépcsőfokkal tetszetősebb felvételt szerettem volna készíteni.
Amikor műszerezettségemet fejlesztve eljött számomra is a kitelepülés lehetősége, csatlakoztam a rendkívül jó hangulatú Ágasvárra járó észlelőcsapathoz. A későbbiekben a kitelepülések fő bázisa ez a helyszín maradt. Majd két évvel később sikerült eljutnom a déli égbolt alá, ahol a tőlünk egyáltalán nem látható égterületek megörökítésére nyílt lehetőségem.
Szerettem volna a nagyvilágnak is megmutatni a felvételeimet, így nevezést adtam be néhány kiírt fotóspályázatokra, ahol minden előzetes várakozásomat felülmúló sikereket értem el. 2015-ben a Brit Királyi Obszervatórium és az ASA osztrák távcsőgyártó vállalat versenyein elért első komoly nemzetközi sikereim kapcsán egy hosszabb lélegzetvételű interjú készült rólam, amely itt olvasható.
A közelmúltban visszaültem az iskolapadba és elvégeztem az ELTE Csillagászati tanszéke által szervezett "Csillagászati alaptanfolyamot", amely újabb lendületet adott. Tudományos oldalról rendezte azokat a csillagászati ismereteimet, melyeket korábban autodidakta módon megtanultam. A képzés alatt szakszerű betekintést kaptam a csillagok és gázfelhők mélyén zajló fizikai, valamint kémiai folyamatokba. Rengeteg új ötletet és ihletet kaptam itt, amelyek segítségével mára már más szemszögből tudok egy-egy égterület fotózásnak nekikezdeni.
Manapság tudatosan kiválasztott, a városok zavaró fényeitől távol eső helyszínekre települök ki fotózni - remek barátok és a távcsövem társaságában - napokra, esetenként hetekre, hogy felejthetetlen élményekkel gazdagodva, megörökítsek egy-egy égi csodát. Ezekre az alkalmakra jó előre, az adott hónaphoz legjobban illeszkedő fotósprogrammal készülök.
Díjak, publikációk és megjelenési felületek, ahová az eddigi munkáim eljutottak:
- 2019. október, A Magyar Természettudományi Múzeumban megnyitott "Csillag-képek 2019" kiállítás három felvételemet szerepeltetett:
- 2019. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Our Moon kategóriában kiemelt felvétel: Tintafoltok
- 2019. június, Astrocamera 2018 competition, mélyég kategória 3. helyezés: Messier 8
- 2018. szeptember, A Magyar Természettudományi Múzeumban megnyitott "Országos Asztrofotó Kiállítás 2018" rendezvény három felvételemet szerepeltetett: Szaturnusz, Az Androméda-galaxis, Teljes napfogyatkozás.
- 2018. június, Astrocamera 2018 competition, kiemelt felvétel: Szaturnusz
- 2018. június, Astrocamera 2018 competition, kiemelt felvétel: Az Androméda-galaxis
- 2018. június, Olympus Medvesi Fotós Maraton asztrofotós kiállítás két felvételemmel: Szaturnusz és Az Androméda-galaxis
- 2017. szeptember, A Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj program ösztöndíjasa
- 2017. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Our Moon kategória kiemelt felvétel: Fogyó holdsarló
- 2017. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Star and Nebula kategória 2. helyezett
- 2017. augusztus, Csillagaszat.hu, a hét képe: Az amerikai álom
- 2017. január, SkyWatcher távcsőgyártó promóciós naptárjába egy felvételem látható
- 2017. január, A Magyar Csillagászati Egyesület a Messier-év alkalmából promóciós célokra elkérte egy felvételemet: M8 és M20 párosa
- 2016. augusztus, négy felvételemmel hozzájárultam a Csillagok távcsővégen c. könyv illusztrálásához.
- 2016. május, Földgömb magazin pillantás az égre rovat illusztrációja: Egy csillaghalmaz szülőhelye
- 2016. Atik Astrophotography Competition különdíj
- 2017. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Stars and Nebulae kategória kiemelt felvétel: NGC7000
- 2016. augusztus, Sky at Night brit magazintól felkérést kaptam holdfelvételek feldolgozását bemutató cikk megírására, amely a szeptemberi számban jelent meg.
- 2016. január, SkyWatcher távcsőgyártó promóciós naptárjába két felvételem látható
- 2015. november, Meteor magazin hónap képe: Messier 8
- 2015. szptember, ASA-Fotowettbewerb bei Sterne und Weltraum fotópályázat 1. helyezett: Messier 8
- 2015. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Our Moon kategória 1. helyezett: Holdunk teljes arca
- 2015. szeptember, Insight Astronomy Photographer of the Year, Planets, Comets and Asteroids kategória 2. helyzett: Szaturnusz
- 2014. február, National Geographic hónap asztrofotója: Carina-köd
- 2013. november, Meteor magazin hónap képe: Ködcápa
- 2013. szeptember, Astronomy Photographer of the Year, kiemelt felvétel: Napfoltok
- 2013. augusztus, Földgömb magazin pillantás az égre rovat illusztrációja: A tejút
- 2013. június, Földgömb magazin pillantás az égre rovat illusztrációja: A PanSTARRS üstökös
- 2013. május, Astrobook oldalon a hónap asztrofotója: Carina-köd
- 2013. március, Földgömb magazin pillantás az égre rovat illusztrációja: Lófej a skorpióban
- 2013. február, Csillagaszat.hu, a hét képe: A Skorpió ollója
- 2013. február, Astrobook oldalon a hónap asztrofotója: Skorpió porködjei
- 2012. november, Astrobook oldalon a hónap asztrofotója: VdB141
- 2012. március, Csillagaszat.hu, a hét képe: Duplacsóvás üstökös
- 2011. október, Csillagaszat.hu, a hét képe: 11302-es számú napfoltcsoport
- 2011. május, Meteor magazin hónap képe: Holdmozaik
- 2010. április, Lunar Photo of the Day, Nap holdfotójának társszerzője: Egy fél medence
- 2010. január, Csillagaszat.hu, a hét képének társszerzője: A holdbéli Duna és Tisza nyomában
- 2009. május, Csillagaszat.hu, a hét képének társszerzője: A Lyra-gyűrűsköd
- 2008. november, Csillagaszat.hu, a hét képe: A Hédervári-kráter
vdvdf
Papp András